ZPR40BU-08-B6
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC ZPR40BU-08-B6
Key Features
  • 140mm diameter pad ensures a strong and stable vacuum grip.
  • 2Bellows design allows flexibility and adaptability to uneven surfaces.
  • 3Made from durable urethane rubber for long-lasting performance.
  • 4Equipped with an 8mm one-touch tube fitting for easy installation.
  • 5M6x1 female thread provides secure and reliable mounting.
Product Details
ZPR40BU-08-B6
ParameterValueParameterValue
Mounting Thread
M6x1 Female Thread
Vacuum Inlet
Φ8 Tube One-touch Fitting
Material
Urethane Rubber
Pad Type
Bellows
Pad Diameter
Φ40 mm