ZK2G12K6CL2A-07-BK
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC ZK2G12K6CL2A-07-BK
Key Features
  • 1High-noise reduction silencer exhaust for quieter operation.
  • 212 VDC rated voltage ensures compatibility with standard power supplies.
  • 3Pressure switch for vacuum with PNP 2 outputs for precise control.
  • 4Includes mounting bracket with nuts and bolts for easy installation.
  • 5Vacuum break flow adjusting needle screwdriver for fine-tuning performance.
Product Details
ZK2G12K6CL2A-07-BK
ParameterValueParameterValue
Option c
Without Option
Option b
Vacuum Break Flow Adjusting Needle Screwdriver Operation Type
Option a
Mounting Bracket For Single Unit (Nuts And Bolts Are Included)
Vacuum (V) Port
Φ1/4"
Connector Specifications
For Supply Valve/Release Valve:300 mm(Connector Assembly);For Pressure Switch For Vacuum:Without 2 m(Lead Wire With Connector);Pressure Sensor Assembly:Without 3 m(With Lead Wire)
Pressure Switch For Vacuum/Pressure Sensor
Rated Voltage
12 VDC