ZK2F15K5ELA-08
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC ZK2F15K5ELA-08
Key Features
  • 1Compact manifold design with individual port exhaust for efficient airflow control.
  • 224VDC rated voltage ensures compatibility with standard industrial power systems.
  • 3Pressure switch for vacuum (-100 to 100kPa) with NPN 2 outputs for precise monitoring.
  • 4Centralized and individual wiring options (300mm connector or 2m lead wire) for flexible installation.
  • 58mm vacuum port and 1.5mm nozzle size for optimized performance in automation applications.
Product Details
ZK2F15K5ELA-08
ParameterValueParameterValue
Option c
Vacuum (V) Port
Φ8 mm
Connector Specifications
For Supply Valve/Release Valve Centralized Wiring Specification(Plug-in) Without;For Supply Valve/Release Valve Individual Wiring Specification:300 mm(Connector Assembly);For Pressure Switch For Vacuum:2 m(Lead Wire With Connector);Pressure Sensor Assembly:3 m(With Lead Wire)
Pressure Switch For Vacuum/Pressure Sensor
Rated Voltage
24 VDC