ZK2F12K5NC1A-08
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC ZK2F12K5NC1A-08
Key Features
  • 1Designed for manifold mounting with individual port exhaust for efficient airflow control.
  • 2Features 12mm nominal nozzle size, suitable for various industrial applications.
  • 3Equipped with N.C. (Normally Closed) supply and release valves for reliable operation.
  • 4Rated voltage of 24VDC ensures compatibility with standard industrial power systems.
  • 5Centralized wiring specification (plug-in) simplifies installation and maintenance.
Product Details
ZK2F12K5NC1A-08
ParameterValueParameterValue
Option c
Vacuum (V) Port
Φ8 mm
Connector Specifications
For Supply Valve/Release Valve Centralized Wiring Specification(Plug-in);For Supply Valve/Release Valve Individual Wiring Specification:Without 300 mm(Connector Assembly);For Pressure Switch For Vacuum:Without 2 m(Lead Wire With Connector);Pressure Sensor Assembly:Without 3 m(With Lead Wire)
Pressure Switch For Vacuum/Pressure Sensor
Without Pressure Switch For Vacuum/Pressure Sensor
Rated Voltage
24 VDC