ZK2F10K5RWA-06
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC ZK2F10K5RWA-06
Key Features
  • 1Designed for manifold applications with individual port exhaust (Body/Exhaust Type: F).
  • 2Features a 10mm nominal nozzle size for efficient operation.
  • 3Equipped with N.C. supply and release valves for reliable control (Combination: K).
  • 4Operates at 24VDC (Rated Voltage: 5) for versatile compatibility.
Product Details
ZK2F10K5RWA-06
ParameterValueParameterValue
Option b
Without Option
Option a
Without Option
Vacuum(V)Port
Φ6 mm
Connector Specifications
For Pressure Switch For Vacuum With Energy Saving Function: 2 m (Lead Wire With Connector)
Pressure Switch For Vacuum With Energy Saving Function
Pressure Range: -100 To 100 kPa; PNP 1 Output; With Unit Selection Function
Rated Voltage
24 VDC