RSDQA16-10TRZ-M9NWVLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC RSDQA16-10TRZ-M9NWVLS
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise positioning and control.
  • 216mm bore size and 10mm stroke for compact and efficient operation.
  • 3Single-acting spring extend design ensures quick and reliable retraction.
  • 4Roller end type for smooth and low-friction movement.
  • 52-color indicator solid-state auto switch with 3-wire (NPN) for easy integration.
Product Details
RSDQA16-10TRZ-M9NWVLS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Mounting Bolt
None
Piston rod end type
Roller
Action
Single Acting Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
M Thread(Φ12-Φ16);Rc(Φ20-Φ50)
Bore Size
Bore Size 16 mm