MXH16-40Z-M9PSAPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MXH16-40Z-M9PSAPCS
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 240mm standard stroke provides optimal movement for automation tasks.
  • 3Equipped with a solid state auto switch (M9PSAPC) for enhanced durability and performance.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector with a 0.5m lead wire simplifies installation and setup.
  • 5Supports DC voltage (5V, 12V, 24V) for versatile compatibility in various applications.
Product Details
MXH16-40Z-M9PSAPCS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm