MHZL2-20SM-M9BVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-20SM-M9BVL
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal force and precision for automation tasks.
  • 2Single-acting (normally open) design for efficient and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4End boss type with M5 axial port for versatile installation options.
  • 53m lead wire and DC24V compatibility for flexible integration into systems.
Product Details
MHZL2-20SM-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With M5 port
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 20 mm