MHZL2-20S1-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-20S1-M9BV
Key Features
  • 120mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and straightforward functionality.
  • 3Side-tapped mounting option for flexible installation in tight spaces.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile power supply integration.
Product Details
MHZL2-20S1-M9BV
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 20 mm