MHZL2-20DE-M9NZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-20DE-M9NZ
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 3End boss type side ported body for easy installation and space-saving design.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 55m lead wire with DC5V, 12V, 24V compatibility for versatile connectivity.
Product Details
MHZL2-20DE-M9NZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm