MHZL2-20D2-M9PVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-20D2-M9PVL
Key Features
  • 120 mm bore size ensures robust performance in various industrial applications.
  • 2Double-acting design allows for efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable and precise control.
  • 43-wire PNP configuration with a 3m lead wire for easy integration into systems.
  • 5Compatible with DC voltages from 4.5V to 28V, offering versatile power options.
Product Details
MHZL2-20D2-M9PVL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm