MHZL2-16S-M9NVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-16S-M9NVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) ensures reliable performance in automation systems.
  • 4Indicator light provides clear status monitoring for enhanced operational control.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZL2-16S-M9NVSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 16 mm