MHZL2-16D-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-16D-M9NM
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 43-wire NPN configuration with 1m lead wire for easy integration into control systems.
  • 5Compatible with DC voltages of 5V, 12V, and 24V, offering versatile power options.
Product Details
MHZL2-16D-M9NM
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm