MHZL2-16D-M9BALS-X5
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-16D-M9BALS-X5
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 4Fluororubber seal provides excellent resistance to chemicals and high temperatures.
  • 5Solid-state auto switch with a grommet ensures durability and long-lasting performance.
Product Details
MHZL2-16D-M9BALS-X5
Made To Order
Fluororubber Seal
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Option
Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm