MHZL2-16DE-Y69BLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-16DE-Y69BLS
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design allows for precise control in both extending and retracting strokes.
  • 3End boss type side ported body for easy installation and compact design.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) power supply, offering flexibility in various industrial setups.
Product Details
MHZL2-16DE-Y69BLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm