MHZL2-10D3-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-10D3-M9PVSAPC
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Flat-type fingers provide a secure and stable grip for various applications.
  • 4Solid-state auto switch with M8-3 pin connector ensures reliable and easy installation.
  • 5Pre-wired connector and indicator light enhance usability and monitoring.
Product Details
MHZL2-10D3-M9PVSAPC
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Flat Type Fingers
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm