MHZL2-10C-M9NVLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZL2-10C-M9NVLS
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting, normally closed design for efficient and controlled movement.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection.
  • 43-wire NPN configuration with a 3m lead wire for easy integration into systems.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible application use.
Product Details
MHZL2-10C-M9NVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 10 mm