MHZ2-40S-M9NVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40S-M9NVL
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 43-wire NPN configuration with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Supports DC voltage range of 4.5V to 28V, offering versatile compatibility.
Product Details
MHZ2-40S-M9NVL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 40 mm