MHZ2-40S-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40S-M9BWL
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for demanding industrial applications.
  • 2Single-acting (normally open) design for reliable and efficient operation.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state technology for precise control and monitoring.
  • 4Includes a 3m lead wire and operates on DC24V (10~28V), offering flexibility in installation.
Product Details
MHZ2-40S-M9BWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 40 mm