MHZ2-40S1-M9BM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40S1-M9BM
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for industrial applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient operation.
  • 3Side-tapped mounting option for flexible installation.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise control.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile power options.
Product Details
MHZ2-40S1-M9BM
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 40 mm