MHZ2-40D-M9PWVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-40D-M9PWVSAPC
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in various applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient bidirectional operation.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for precise control.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector simplifies installation and connectivity.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies for versatile use.
Product Details
MHZ2-40D-M9PWVSAPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm