MHZ2-40D-M9PWVMDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9PWVMDPC
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for demanding industrial applications.
  • 2Double-acting mechanism provides precise control and efficient operation.
  • 3Pre-wired auto switch with M12-4 pin connector simplifies installation and setup.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch enhance visibility and reliability.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) ensures adaptability to various power sources.
Product Details
MHZ2-40D-M9PWVMDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 40 mm