MHZ2-40D-M9PWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9PWSAPC
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for various industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for precise position detection.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector simplifies installation and reduces setup time.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC4.5~28V) for flexible integration into different systems.
Product Details
MHZ2-40D-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 40 mm