MHZ2-40D-M9PWL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9PWL
Key Features
  • 140 mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for precise control and monitoring.
  • 43-wire PNP configuration with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-40D-M9PWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 40 mm