MHZ2-40D-M9PVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9PVL
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for heavy-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances precision and monitoring.
  • 43-wire PNP configuration with a 3m lead wire offers easy installation and connectivity.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) ensures compatibility with various power systems.
Product Details
MHZ2-40D-M9PVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 40 mm