MHZ2-40D-M9PSDPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9PSDPC-X7
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for heavy-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient operation in both directions.
  • 4Spring assist in closing direction enhances operational safety and control.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-40D-M9PSDPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 40 mm