MHZ2-40D-M9BWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9BWSDPC
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for various industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for precise control and monitoring.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector simplifies installation and reduces setup time.
  • 5Operates on DC24V (DC10~28V) with a 0.5m lead wire for flexible integration.
Product Details
MHZ2-40D-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Bore Size
Bore Size 40 mm