MHZ2-40D-M9BVLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-40D-M9BVLS
Key Features
  • 140 mm bore size ensures robust performance for various industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 43-meter lead wire and DC24V compatibility for easy integration into existing systems.
  • 5Standard configuration with a single auto switch for straightforward installation.
Product Details
MHZ2-40D-M9BVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Bore Size
Bore Size 40 mm