MHZ2-40D-M9BSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9BSDPC
Key Features
  • 140 mm bore size ensures robust performance for various industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M12-4 pin connector simplifies installation.
  • 4Indicator light enhances operational visibility and troubleshooting.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile power supply options.
Product Details
MHZ2-40D-M9BSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 40 mm