MHZ2-40D-M9BAVSBPC-X5
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9BAVSBPC-X5
Key Features
  • 140 mm bore size ensures optimal performance for a wide range of industrial applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 4Fluororubber seal enhances durability and resistance to harsh environments.
Product Details
MHZ2-40D-M9BAVSBPC-X5
Made To Order
Fluororubber Seal
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 40 mm