MHZ2-40D-M9BAVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-M9BAVL
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 3Water-resistant auto switch with a 2-color indicator enhances durability and visibility.
  • 4Includes a 3m lead wire for flexible installation and connectivity.
  • 5Solid-state auto switch with DC24V compatibility ensures stable and precise operation.
Product Details
MHZ2-40D-M9BAVL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 40 mm