MHZ2-40D-F8BL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D-F8BL
Key Features
  • 140 mm bore size ensures robust performance for demanding applications.
  • 2Double-acting design provides precise control and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances reliability and visibility.
  • 43m lead wire and DC24V compatibility offer flexibility in installation and use.
  • 5Standard design with optional auto switches for versatile configurations.
Product Details
MHZ2-40D-F8BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 40 mm