MHZ2-40D3-M9BM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D3-M9BM
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for heavy-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism allows for precise control in both directions.
  • 3Flat type fingers provide secure and stable gripping for various tasks.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light ensures reliable operation and easy monitoring.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile power supply options.
Product Details
MHZ2-40D3-M9BM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 40 mm