MHZ2-40D2-M9PZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-40D2-M9PZ
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for heavy-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 45-meter lead wire and versatile voltage compatibility (DC5V-24V) for flexible installation.
  • 5Through-holes in opening/closing direction for easy mounting and alignment.
Product Details
MHZ2-40D2-M9PZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm