MHZ2-40D2-M9PWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D2-M9PWZ
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for demanding applications.
  • 2Double-acting design provides efficient operation in both directions.
  • 3Through-holes in opening/closing direction enhance versatility.
  • 42-color solid-state auto switch with a 5m lead wire for easy installation and monitoring.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V, offering flexible voltage options.
Product Details
MHZ2-40D2-M9PWZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 40 mm