MHZ2-40D2-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D2-M9PWSDPC
Key Features
  • 140 mm bore size ensures robust performance for industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient operation in both directions.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy installation.
  • 4Compatible with DC5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
  • 5Through-holes in opening/closing direction enhance functionality and adaptability.
Product Details
MHZ2-40D2-M9PWSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 40 mm