MHZ2-40D2-M9PMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D2-M9PMAPC
Key Features
  • 140 mm bore size ensures robust performance for various industrial applications.
  • 4Indicator light provides clear status visibility, enhancing operational efficiency.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering flexibility in power supply options.
Product Details
MHZ2-40D2-M9PMAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 40 mm