MHZ2-40D2-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D2-M9P
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for various industrial applications.
  • 2Double-acting design allows for efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable and precise control.
  • 43-wire PNP configuration with a 0.5m lead wire for easy integration.
  • 5Through-holes in opening/closing direction enhance mounting flexibility.
Product Details
MHZ2-40D2-M9P
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 40 mm