MHZ2-40D2-M9NWMAPC-X5
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D2-M9NWMAPC-X5
Key Features
  • 140 mm bore size ensures high performance and durability in demanding applications.
  • 2Double-acting design provides efficient operation in both extending and retracting directions.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) ensures adaptability to various systems.
Product Details
MHZ2-40D2-M9NWMAPC-X5
Made To Order
Fluororubber Seal
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 40 mm