MHZ2-40D2-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D2-M9N
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for heavy-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism allows for precise control in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational reliability.
  • 43-wire NPN configuration with a 0.5m lead wire for easy integration.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC4.5~28V) for flexible use in various systems.
Product Details
MHZ2-40D2-M9N
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Through-Holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 40 mm