MHZ2-40D1-M9PZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D1-M9PZ
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 3Side-tapped mounting for flexible installation options.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise control and monitoring.
  • 55m lead wire and compatibility with DC5V, 12V, and 24V for versatile use.
Product Details
MHZ2-40D1-M9PZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Bore Size
Bore Size 40 mm