MHZ2-40D1-M9PL-X4
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D1-M9PL-X4
Key Features
  • 140mm bore size ensures optimal performance for industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 3Heat-resistant up to 100°C, ideal for high-temperature environments.
  • 4Equipped with solid-state auto switches (M9PL) for precise control and durability.
  • 5Side-tapped mounting option enhances installation flexibility and convenience.
Product Details
MHZ2-40D1-M9PL-X4
Made To Order
Heat Resistance (100‵C)
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm