MHZ2-40D1-M9NSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D1-M9NSDPC
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for demanding applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9NSDPC) simplifies installation and enhances reliability.
  • 4Side-tapped mounting option offers flexible installation configurations.
  • 5Compatible with DC voltage (4.5~28V), making it versatile for various power supplies.
Product Details
MHZ2-40D1-M9NSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm