MHZ2-40D1-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D1-M9BZ
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for demanding applications.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances precision and monitoring.
  • 4Side-tapped mounting design allows for flexible installation options.
  • 55m lead wire with DC24V compatibility ensures easy integration and versatility.
Product Details
MHZ2-40D1-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm