MHZ2-40D1-M9BWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-40D1-M9BWZ
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 3Side-tapped mounting for versatile installation options.
  • 42-color indicator auto switch with a 5m lead wire for easy monitoring.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for flexible power supply integration.
Product Details
MHZ2-40D1-M9BWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm