MHZ2-40D1-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D1-M9BWL
Key Features
  • 140 mm bore size ensures robust performance for various industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 3Side-tapped mounting option for flexible installation and space-saving design.
  • 42-color indicator auto switch with a 3m lead wire for easy monitoring and control.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) power supply, ensuring versatile usage.
Product Details
MHZ2-40D1-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm