MHZ2-40D1-M9BVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40D1-M9BVZ
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for heavy-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides precise control in both directions.
  • 3Side-tapped mounting design for easy installation and flexibility.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation and monitoring.
  • 55m lead wire and DC24V compatibility for versatile industrial use.
Product Details
MHZ2-40D1-M9BVZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 40 mm