MHZ2-40C-M9BWVMDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-40C-M9BWVMDPC
Key Features
  • 140mm bore size ensures robust performance for demanding industrial applications.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation and safety.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state technology for precise control.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector and 1m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Wide voltage range (DC10~28V) compatibility for versatile use in various setups.
Product Details
MHZ2-40C-M9BWVMDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Option
Basic Type
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 40 mm