MHZ2-32S1-M9PM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-32S1-M9PM
Key Features
  • 132mm bore size ensures robust performance for industrial applications.
  • 2Single-acting (normally open) design for efficient operation.
  • 3Side-tapped mounting for flexible installation options.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback.
  • 53-wire PNP configuration with a 1m lead wire, compatible with DC 5V, 12V, and 24V.
Product Details
MHZ2-32S1-M9PM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Option
Side tapped mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 32 mm