MHZ2-25S-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-25S-M9PSAPC
Key Features
  • 125mm bore size for robust performance in automation systems.
  • 2Single-acting design ensures reliable operation in normally open configurations.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light and 3-wire (PNP) setup for enhanced functionality.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) for versatile application compatibility.
Product Details
MHZ2-25S-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 25 mm